Nauczyciel bliski przyrodzie. Kurs edukacji outdoorowej.

Nauczyciel bliski przyrodzie. Kurs pedagogiki w naturze.

Celem kursu jest upowszechnienie i udostępnienie wypracowanego modelu innowacji edukacyjnej jaką są przedszkola i szkoły leśne oraz elementów edukacji outdoorowej w szkołach i przedszkolach powszechnych.
Podczas całego kursu uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności od praktyków, którą będą mogli wdrażać w swoich codziennych działaniach edukacyjnych z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami.
W programie:
– zdobycie wiedzy z zakresu pedagogiki przedszkoli i szkół leśnych oraz edukacji w terenie
– warsztaty terenowe z trenerami edukacji w przyrodzie
– poszerzanie wiedzy przyrodniczej
– zajęcia z bushcraftu
– gry i zabawy terenowe
– misja nauczyciela pracującego w outdoorze
– krąg jako budowanie społeczności grupy
– realizowanie podstawy programowej w terenie
– adaptacja leśnego przedszkolaka
– organizacja i bezpieczeństwo w pracy terenowej
– formalności związane z prowadzeniem leśnego przedszkola lub innej formy działalności
– przepisy prawa, formalności pracy nauczycieli i edukatorów leśnych
– personalizacja nauczania i wspieranie naturalnego rozwoju dziecka poprzez szacunek, podążanie za jego indywidualnymi potrzebami, zainteresowaniami i możliwościami
– procesy grupowe i sytuacje wychowawcze
– praca terenowa z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz niezbędna dokumentacja
– budowanie bliskiej relacji z naturą przez uczestników poprzez działania w przyrodzie
– wymiana doświadczeń uczestników
Kurs kierowany jest do nauczycieli przedszkolnych, nauczycieli szkolnych, dyrektorów przedszkoli oraz szkół publicznych i niepublicznych, edukatorów terenowych, studentów kierunków pedagogicznych i psychologicznych, terapeutów zajęciowych, animatorów, przyrodników, rodziców, ludzi zainteresowanych tematyką naturalnego rozwoju i edukacji w naturze.
Kurs odbędzie się w Bazie Terenowej Przedszkola Leśnego Puszczyk w Białymstoku i ma charakter obozu terenowego. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji część infrastruktury bazy terenowej przedszkola na którym będą mogli rozbić namioty.
Zapewniamy:
– pełne wyżywienie: produkty na wspólne przygotowywanie śniadań, dwudaniowy obiad w formie cateringu,
– wspólne kolacje przy ognisku (dieta zwykła, dieta wegetariańska)
– woda pitna, kawa, herbata, coś słodkiego
– miejsce na rozstawienie namiotów lub rozwieszenie hamaków
– namiot sferyczny do dyspozycji grupy
– toaleta (kontener sanitarny)
– prysznic turystyczny
– materiały potrzebne do udziału w warsztatach
Uczestnicy zapewniają we własnym zakresie:
– namiot, karimatę/materac, śpiwór
– sztućce, pojemnik na jedzenie,
– termos/bidon
– ubrania przeciwdeszczowe, kalosze
– latarkę

 

Przez cały czas trwania kursu (poza trenerami i prelegentami) będą Wam towarzyszyć trenerki – organizatorki obozu:

Agata Preuss
Dyrektor Puszczyka, pedagog edukacji przedszkolnej, pedagog specjalny, specjalista do pracy z osobami ze spektrum Autyzmu oraz z zespołem Aspergera, pedagog społeczno – rodzinny. Certyfikowana terapeutka TUS i Terapii Ręki. Posiada Certyfikat Stosowania Profilu Psychoedukacyjnego (PEP-3-PL) w diagnozie funkcjonalnej dzieci ze spektrum autyzmu. Provider aktywnego treningu słuchowego Neuroflow (diagnoza i terapia w zakresie przetwarzania słuchowego).
Ukończyła Kurs Tutoringu I stopnia oraz studia podyplomowe w zakresie Edukacji Przyrodniczo – Leśnej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Trenerka edukacji bliskiej przyrodzie. Autorka wielu programów edukacyjnych oraz programu wychowania przedszkolnego „Przedszkolak w lesie” na którym pracuje już kilkanaście przedszkoli leśnych w Polsce. Autorka artykułów popularyzujących ideę przedszkoli leśnych, nauczycielka akademicka. Inicjatorka powstania i koordynatorka działań Polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych. Współautorka książki „Lasoterapia z dziećmi” oraz workbooka „Lasoterapia dla dzieci” (wyd. Dragon). Z pochodzenia Pomorzanka, obecnie zakochana w Podlasiu. Miłośniczka psów i długiego spania.
Anna Parzychowska
Wicedyrektor Puszczyka, Nauczyciel, pedagog, edukator przyrodniczo – leśny, wychowawca kolonijny, certyfikowany terapeuta ręki, trener edukacji outdoorowej, autorka scenariuszy terenowych, absolwentka kursu edukacji i animacji przyrodniczej.
Ukończyła studia magisterskie na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza oraz studia podyplomowe na kierunkach pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz edukacja przyrodniczo – leśna na Wydziale Leśnym UR w Krakowie. Posiada Certyfikat Tutoringu szkolnego I stopnia. Współtworzy Polski Instytut Przedszkoli Leśnych, bierze aktywny udział w szkoleniach m.in. szkolenie z komunikacji NVC, Montessori dla nauczycieli zerówki, uczestniczy oraz współorganizuje warsztaty i konferencje, lubi aktywne spędzanie czasu w naturze, hobbystycznie
zajmuje się fotografią, relaksują ją prace w ogrodzie, miłośniczka psów.
Opinie o edycji 2022
„Kurs nauczyciel bliski przyrodzie to pełen konkretów program. 6dni wypełnionych po brzegi wiedzą i praktycznymi poradami, które po powrocie można wdrożyć natychmiast.
Jest tu konkret, wiedzą, obcowanie z naturą i prowadzące, które naprawdę wiedzą co robią.
Czekam na drugą część dla zaawansowanych i to jest najlepszy dowód na to, że polecam jeżeli ktoś jeszcze zastanawia się nad zainwestowaniem swoich pieniędzy.”
Magda
„Dziękuję Wam za bardzo profesjonalny kurs Nauczyciel Bliski Przyrodzie… Żadnych zbędnych informacji. Wszystko o czym mówią jest poparte praktyką. Każdy poruszany na zajęciach temat należał do potrzebnych w naszej pracy. Organizacja naszej codziennej przestrzeni genialna!! Prócz wiedzy i doświadczenia dałyście – mi osobiście- możliwość pokonania swoich obaw i przypomniałam sobie jak fantastycznie jest spakować namiot i wyruszyć w nieznane! Poznawać nowych cudownych ludzi i płakać, kiedy nadchodzi czas rozstania. Po tym tygodniu u Was poczuliśmy się jak w domu.
Dzięki Wiem utwierdziłam się w przekonaniu, że to co robię ma sens i jest bardzo potrzebne.
Polecam każdemu kurs Nauczyciel Bliski Przyrodzie w przedszkolu Puszczyk.”
Karolina
Każdy uczestnik otrzyma certyfikat ukończenia kursu
Termin kursu:
8 – 13.08.2023
Koszt:
1500 zł/osoba
O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń oraz dokonanie opłaty za kurs.